Paavo Nikko in memoriam

kanskikuva-tyhja

Vaasan Palloseuran kunniapuheenjohtaja Paavo Nikko poistui keskuudestamme 15.12.2017. Paavo oli syntynyt Vähässäkyrössä ja oli kuollessaan 89 vuoden ikäinen. Paavo siunattiin haudan lepoon 5.1.2018 Vaasan kaupunginkirkossa, jossa Paavoa oli omaisten ja ystävien lisäksi saattamassa haudan lepoon iso joukko Palloseuralaisia ja muuta jalkapalloväkeä.

Paavo Nikko toimi VPS:n johtokunnan puheenjohtajana vuosina 1960-1970 ja tämän jälkeen useita vuosia edustusjoukkueen joukkueenjohtajana. Nikko oli myös Suomen Palloliiton Vaasan piirin kunniapuheenjohtaja. Nikko toimi piirin tilintarkastajana vuosina 1971-1995. Hän oli Palloliiton liittovaltuuston jäsen vuosina 1989-1992,valtuuston varapuheenjohtaja v. 1993 ja valtuuston puheenjohtaja v. 1994.

Siviiliuransa Paavo Nikko teki Valion Vasaan konttorin konttoripäällikkönä. Tuohon aikaan pelaajat eivät olleet jalkapalloammattilaisia, joten Paavolla oli iso merkitys järjestettyään monille pelaajille töitä Valiolta.

Paavo Nikko oli henkeen ja vereen Palloseuran mies. 1960- ja 1970 -luvun pelaajat ja sen jälkeen seuraan tulleet aktiivit ovat aikojen kuluessa kuulleet lukuisia tarinoita legendaarisesta Nikon Paavosta. Paavolle seuran etu oli kaikki kaikessa ja sen hän antoi sen myös kuulua hoitaessaan seuran asioita tai kommentoidessaan vastustajan otteita ja erotuomareiden ratkaisuja. Paavon työ seuran hyväksi oli tuohon aikaan korvaamatonta ja Paavoa voi hyvällä syyllä pitää yhtenä kaikkien aikojen suurimmista VPS legendoista.

Paavo oli itseoikeutettuna juhlavieraana seuran 90 -vuotisjuhlissa 2014 ja seurasi tarkkaan VPS:n otteita loppuun saakka. Ehtipä Paavo vielä uudelle Elisa stadionille seuraamaan VPS:n euro-otteluita kaudella 2017.

Paavo Nikon myötä siirtyi todella merkittävä osa VPS:n henkilöhistoriaa taivaallisille pelikentille. Koko VPS perhe ottaa osaa omaisten ja ystävien suureen suruun.

Otteluraportti: VPS jätti Jaron vaille mahdollisuu...
VPSTV syventyy Raidan pelillisiin asioihin uudessa...

Rantamaantie 6, 65100 Vaasa

puh. (06) 318 2970

toimisto (at) vepsu.fi

Toimiston aukioloajat: Ma-Pe klo. 10-12 ja 14-16

Image
© 2019 Vaasan Palloseura. | Powered by: RStudio